ОПЛАТА І ДОСТАВКА читати більш детальну інформацію

Арена для чоловіків

Історія плавання
Головна  >  > 

История плавания

Історія плавання

 

"Не вміє ні читати, ні плавати " - таку чудову формулу-характеристику давали некультурній людині стародавні греки. Фігури плавців, висічені на каменях, зображення людей, що пливуть, на найдавніших папірусах і вазах розповідають про використання плавання у військовій справі, праці, побуті приблизно за три з гаком тисячі років до нашої ери.

З історії відомо, що знаменитими плавцями були, наприклад, Олександр Македонський і Юлій Цезар, що більше 2000 років тому в Японії змагалися в плаванні на швидкість.


Плавання в Росії в давнину розвивалося в основному як прикладний вид, і в середині XVII ст. в російських військах вводиться навчання плаванню. Петро I включає його в програму підготовки офіцерів армії і флоту : "..всім новим солдатам без винятку повинно вчитися плавати, не завжди є мости" . У XVIII в . в Росії починає затверджуватися думка про важливість і корисність плавання як гігієнічної вправи і як прикладного навику. У поширеному в той час виданні "Экономический месяцеслов" за 1776 відзначається: "По справедливості належало б кожній молодій людині вчитися плавати, бо ж у багатьох випадках від уміння плавати залежить порятунок життя". А. В. Суворов, як свідчить А. Петрушевський, вчив солдатів плавати, переправлятися через річки вбрід і вплав.


У Росії ще задовго до початку розвитку плавання на Заході успішно проводилося організоване навчання плаванню, причому були досить численні кадри професіоналів-викладачів, серед яких були не тільки військовослужбовці, а й фахівці, які працювали за вільним наймом. Наприклад , в "Санкт-Петербурзьких відомостях" за 1782 було надруковано: "... бажаючі навчати в Морському шляхетському кадетському корпусі кадет плавання з'явилися б для договору про ціну".


Спортивне плавання в дореволюційній Росії не мало широкого розповсюдження. Лише в XIX в . в Росії з'являються перші школи плавання. Так, в Петербурзі в 1834 р у Літньому саду відкривається школа плавання, організована викладачем гімнастики Паулі; в числі її відвідувачів були Пушкін і Вяземський. В кінці XIX ст. в Росії починається будівництво критих басейнів для плавання. У 1891 р відкривається басейн в Москві при Центральних лазнях, в 1895 р.- при Сандуновських. Споруджуються басейни при військово-навчальних закладах: військово-морському, 1-му і 2-му кадетських корпусах і в Пажеському корпусі в Петербурзі, в Київському кадетському корпусі та ін . Але це були малогабаритні басейни (завдовжки від 10 до 15-16 м) , придатні лише для початкового навчання плаванню.


Популярною російською школою плавання, де була досить широко поставлена спортивна робота, була Шуваловська школа, організована в 1908 р з ініціативи В. В. Пескова на Суздальському озері в передмісті Петербурга - Шувалове. У Шуваловській школі плавання число членів і так званих "членів-змаганців" доходило в різні роки до 300-400 осіб. Це були переважно учні середніх та вищих навчальних закладів, які разом з батьками (службовцями і дрібними буржуа) виїжджали з Петербургу влітку на дачу в Шувалове. У цій школі здійснювалося навчання спортивним способам плавання і організовувалися водні свята і змагання з плавання, стрибків у воду і ватерполо, проводилися випробування на магістра і кандидата плавання. Ця школа мала значний вплив на розвиток плавання в дореволюційній Росії. У 1912 р в Москві організовується "Московське товариство любителів плавання" (МОЛП), яке проводило заняття не тільки влітку, а й взимку (в Сандуновських лазнях) . До початку першої світової війни (1914) плавання стало культивуватися також в Києві, Чернігові, Баку, Батумі, Ростові-на-Дону, Феодосії, Севастополі, Харкові, Ярославлі, Маріуполі, Ревелі, Ризі, Самарі, Сестрорецьку, Ораниенбауме і в інших містах . Спортивне плавання в Росії в ці роки робило лише перші кроки. Тренування проводилися в основному на відкритій воді, і результати плавців були невисокими. Тому, беручи участь в V Олімпійських іграх в Стокгольмі в 1912 р., російські плавці не мали успіху. Перші великі змагання з плавання в Росії були проведені на російській олімпіаді в Києві в 1913 р. і увійшли в історію як перша першість Росії з плавання. У ньому брало участь близько 60 осіб. Шуваловські плавці зайняли всі перші місця, хоча їх результати значно відставали від досягнень кращих спортсменів світу. Друга російська олімпіада, в програму якої входило і плавання, відбулася в 1914 р в Ризі. На змагання прибуло близько 70 плавців з Москви, Петербурга, Києва та інших міст. Через непідготовленість бази майже всі іногородні плавці відмовилися від участі у змаганнях. Спортивні результати з плавання на цій олімпіаді також були невисокими. У 1922 р. було утворено товариство плавання "Дельфін" , що стало наступником традицій Шуваловської школи і незабаром стало своєрідним центром спортивного плавання в країні. Під керівництвом профспілкових організацій починається учбово-спортивна робота з плавання . Відкриваються спортивні школи плавання, організовуються змагання. Наприклад, з 1921 р. стали щорічно проводитися великі змагання в Москві. Відкриті в Москві і Петрограді інститути фізкультури почали готувати викладачів і тренерів з плавання .


У 1928 р в Москві відбулася Всесоюзна спартакіада , яка сприяла подальшому розповсюдженню і розвитку плавання в нашій країні. У період 1926-1929 рр . радянські спортсмени проводять свої перші міжнародні змагання з плавання. Плавання розвивається у всіх радянських республіках. У порівняно короткий термін в нашій країні був закладений міцний фундамент розвитку масового плавання.


У 1941 р Німеччина напала на нашу СРСР. Розвиток спорту, у тому числі плавання, в країні загальмувався. Фізкультурні організації перебудували свою роботу в інтересах фронту. У роки війни проводилася велика робота з військово-фізичної підготовки. Тільки в 1943 р було навчено плаванню і переправі уплав близько 500 тис. чоловіків. У бойових операціях на морі, при висадці десантів і переправах вміння плавати і триматися на воді в обмундируванні і зі зброєю сприяло перемозі радянських солдатів і порятунку їхніх життів. Завдяки активній роботі фізкультурних організацій до 1948 був досягнутий довоєнний рівень кількості людей, що займаються плавальним спортом в країні.


Найбільшого успіху на міжнародній спортивній арені радянські плавці домоглися в 60-ті роки. Виступаючи на XVIII Олімпійських іграх в 1964 г. ( Токіо), 16-ти річна севастопольська школярка Галина Прозуменщикова першою серед радянських плавців стала олімпійською чемпіонкою в плаванні на 200 м брасом.


У 1966-1968 гг. радянські плавці просунулись на 1-е місце в Європі і на третє в світі (після США та Австралії). На ХI європейському чемпіонаті (1966, Утрехт) радянська команда випередила плавців 25 країн Європи і з великим відривом в очках завоювала чоловічий і жіночий командні Кубки, отримавши 8 золотих медалей, 7 срібних та 4 бронзові. Перемоги на європейській арені були через 2 роки закріплені в Мехіко - на XIX Олімпіаді. Тут радянські плавці, чоловіки і жінки, отримали 61 очко і зайняли 3-е місце в світі, а чоловіки - 2-е місце , поступившись першістю плавцям США.